Tension Point ja Suomen Hierojakoulut järjestävät keväällä 2018 hieronnan ammattilaisille suunnatun syventävän manuaalisen terapian kurssin.

Manuaalisen terapian jatkokoulutus on tarkoitettu hieronnan ammattilaisille, jotka haluavat kehittää diagnostista ajatteluaan ja saavuttaa parempia hoitotuloksia.

Kurssi sisältää kaksi kahdeksan tunnin mittaista päivää ja suoritetaan yhden viikonlopun aikana. Opetus tapahtuu Suomen Hierojakoulujen tiloissa Espoon Isossa Omenassa. Kurssi järjestetään 21.- 22.4.2018.

Kurssin opettajina toimivat Tension Pointin Teemu Silius ja Mikko Toivanen. Naprapaatti Teemu Silius on toiminut Suomen naisten jääkiekkomaajoukkueen naprapaattina ja fysiikkavalmentajana, koulutettu hieroja Mikko Toivanen on toiminut hierojana vuodesta 2011 lähtien ja hierojakoulun opettajana vuosina 2011–2014.

KURSSIN SISÄLTÖ

Lannerangan ja lonkan seutu

la 21.4.2018

Lannerangan ja lonkan TULE-sairauksien diagnostiikkaa, erotusdiagnostiikkaa ja hoitotekniikoita.  

Hinta

359€ sisältäen alv. 24%

Kaularangan ja olkapään seutu

Su 22.4.2018

Kaularangan ja olkapään TULE-sairauksien diagnostiikkaa, erotusdiagnostiikkaa ja hoitotekniikoita.

 

KOULUTTAJAT

Teemu Silius

Toimii naisten jääkiekkomaajoukkueen naprapaattina ja fysiikkavalmentajana. Oli joukkueen mukana Korean talviolympialaisissa 2018. Hän on työskennellyt naprapaattina vuodesta 2004. Nykyään hän pitää vastaanottoaan perustamassaan yrityksessä Tension Pointissa.

 • Naprapaatti vuodesta 2004 lähtien
 • Urheiluhieroja (1999)
 • NLP-Master Practitioner
 • Liikuntalääketieteen ja urheiluvalmennuksen erikoistumisopinnot
 • TFW Helsingin naprapaatti ja valmentaja
 • Naisten jääkiekkomaajoukkueen naprapaatti ja fysiikkavalmentaja v. 2014 alkaen

Mikko Toivanen

Mikko on neljännen vuoden Naprapaatti AMK opiskelija. Hän on toiminut hierojana vuodesta 2011 lähtien ja hierojakoulun opettajana vuosina 2011–2014. Kauden 2016–2017 hän toimi KTP-basket liigakoripallojoukkueen fysiona.

 • Naprapaatti AMK opiskelija alkaen 2014
 • Urheiluhieroja yrittäjä vuodesta 2011
 • Liikuntalääketieteen perusopinnot
 • KTP-basket fysio kausi 2016-2017
 • Hierojakoulun opettaja 2011-2014

Kurssin hinta 359 € sisältäen ALV:n. Kurssille otetaan 25 osallistujaa, joten varaathan paikkasi ajoissa. Paikan varmistaminen tapahtuu kurssimaksun maksamalla.  Ilmoittautumiset päättyvät 18.4.2018 tai osallistujamäärän täytyttyä.

Ilmoittautumiset ja lisäkysymykset mikko@tensionpoint.fi